سایر مطالب

روش‌های مراقبت و نگهداری از فرش

فرشینه

راهنمای مراقبت از فرش

روش‌های مراقبت و نگهداری فرش، عموم مردم تفاوت زیادی بین انواع فرش ماشینی قائل نیستند. به طوری که روش‌های شستو شوی فرش ماشینی و تابلو فرش و فرش دستباف را یک جور می‌دادند. در صورتی هر کدام از محصولات جانبی فرش، روش و دستور العمل مخصوص خود را دارد. همیشه برطرف کردن  کثیفی و لک باقی مانده روی فرش یکی از جمله مشکلاتی است که خریداران با آن مواجه‌اند. در مجموعه فرش نوین کاشان تمامی محصولات دارای نشان استاندارد و ضمانت هستند.

در این مطلب سعی شد است تمامی توضیحات ضروری در رابطه با چگونگی روش‌های مراقبت از فرش ماشینی برای داشتن همیشگی فرش درجه یک قرار داد شود. که برای بیان این موضوع باید اینطور بیان داشت که شاید آسان‌ترین روش برای برطرف کردن استفاده از دستمالی مرطوب است. اما همیشه این روش جوابگو نخواهد بود و باید از ابزارهای بهتری برای تمیز کردن فرش یا موکت استفاده کرد. قبل از اینکه به فرش آسیب بیشتری بزنید ابتدا نکات زیر را رعایت کنید تا فرش شما به حالت اول خود بازگردد و دچار مشکل نشود.

روش‌های مراقبت و نگهداری فرش

مراقبت از فرش ماشینی

در این مطلب سعی شد است توضیحات کاملی برای روش‌های مراقبت و نگهداری از فرش به صورت کامل قرار داد شود. شما می‌توانید با داشتن اطلاعات قرار داد شد در این مطلب هیچگونه نگرانی درمورد نگهداری از فرش ماشینی نداشت باشید. طول عمر فرش‌های خود را بعد از خرید اینترنتی فرش افزایش نیز بدهید. خرید فرش ماشینی کاشان از کارخانه به صورت مستقیم.

جسم داغ بر روی فرش

به هر دلیلی ممکن است توسط یه جسم داغ مانند زغال یا سیگار دچار سوختگی شود. دقت داشته باشید اگه سوختگی شدید و عمیق است و تا عمق ریشه نفوذ کرده است آن را برای رفوگر فرستاده تا توسط افراد متخصص ترمیم شود. بعد از برداشتن بقایای ذغال، سعی کنید با دقت با یک قیچی ظریف پرزهای که سوخته را جدا کنید.  تا اثری از سوختگی باقی نماند سپس مقداری از شامپو فرش را روی محل سوختگی قرار بدهید تا برای مدتی روی آن باقی بماند.

بعد توسط پارچه مربوط سطح فرش را تمیز کنید و اجازه ندهید رطوبت به عمق فرش نفوذ کند. زیرا به ریشه‌های فرش صدمه می‌زند. برای از بین رفتن اثر فرورفتگی با استفاده یک ریش تراش قسمت‌های اطراف آن را به آهستگی کوتاه کنید. ظاهر فرش یکنواخت به نظر برسد، روش دیگری که می‌تواند موثر باشد این است که قسمتی از پرزهای سالم فرش را جدا کنید. بعدا توسط چسبی قوی به محل سوختگی متصل کنید. سپس جسمی مسطح روی آن قرار دهید تا سطح فرش یکنواخت شود.

تمیز کردن فرش ماشینی

باید برای تمیز کردن فرش ماشینی منزل‌تان برنامه منظمی ایجاد کنید. هر دو روز با جارو غبار روی فرش را پاک کنید تا عمق آن نفوذ نکند. سعی کنید هفته‌ای یک بار با دستمالی مرطوب روی آن بکشید تا پرزهای اضافی را از سطح فرش ماشینی منزل‌تان را جمع آوری کنید. توصیه شد است که هر سال فرش ماشینی را به صورت کامل بشویید. این برنامه منظم را برای تمامی فرش‌های منزل‌تان انجام دهید. در هنگام تمیز کردن فرش بهتر است پنجره‌ها باز باشد تا گرد و غبار از  خانه خارج شوند.

روش‌های نگهداری فرش

تمیز کردن عمق فرش

مسیرهای که رفت و آمد روی فرش بیشتر است را در بازه زمانی کوتاه‌تر جارو کنید که گرد و غبار و کثیفی به عمق فرش هدایت نشود. اگر آدامس به پرز های فرش چسبید، قبل از هرچیز توسط یک قالب یخ آدامس را منجمد کنید سپس توسط یک چاقو با آرامی بدون آنکه فرش به گره فرش صدمه بزنید، آدامس را جدا کنید. ممکن است در ابتدای استفاده از فرش ماشینی، با پرزدهی زیادی روبرو شوید، برای از بین بردن این پرزها باید اقداماتی را انجام دهید که به مرور زمان این پرزها از بین برود.

معمولا از بین بردن پرزها زمان بر است پس سعی نکنید پرز قالی را به شدت پاک کنید. موثرین‌ترین روش استفاده از یک کیسه مرطوب است. کیسه را به طور منظم و در یک جهت روی فرش بکشید تا به مرور پرزها را جذب کند. در هنگام جارو زدن نیز می‌توانید پرزهای فرش را پاک کنید. فقط کافیست در هنگام جارو زدن، جهت‌های مختلف را جارو بزنید که بتوانید به صورت موثر پرزهای قالی را جذب کنید.

تمیز کردن فرش پرز بلند

فرش پرز بلند که گبه معروف هستند دارای نخی‌های بلندی هستند، برای اطمینان از تمیز شدن فرش باید با کمی حوصله آن را جارو بزنید. زیرا به علت داشتن الیاف بلند، گرد و خاک به داخل فرش رفت است و خارج کردن آن کاری سخت است. در صورت ریختن شدن مایعاتی همچون چایی و کافی. شامپو فرش برای پاک کردن لکه به جا ماند استفاده کنید، خرید فرش 1000 شانه.

اما اگر روغن و چربی روی فرش ریخت، بهتر است از شوینده‌های غیر اسیدی برای پاک کردن روغن کمک بگیرید. مایعات شیرین می‌تواند صدمه جدی به ریشه فرش بزند پس تا قبل از اینکه این مایعات خشک شوند به سرعت آن‌ها را بر طرف کنید. اگر در زمستان قصد دارید که فرش خود را بشویید توضیه کنیم این کار را در منزل انجام ندهید. زیرا برای خشک کردن فرش دچار مشکل خواهید شد.

اشتباهات در شست و شوی فرش ماشینی

معمولا یکی از اشتباهاتی که خانواده‌ها در مورد فرش ماشینی انجام می‌دهند این است که پش شست و شوی فرش در منزل یا حیاط، به صورت آب فرش را خارج نمی‌کنند. این کار باعث می‌شود که ریشه‌های فرش دچار پوسیدگی شود. چون در زمستان هوای آزاد برای خشک کردن فرش نیست. پس بهتر است فرش را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید تا فرش شما را با دستگاه‌های جدید بشویند و سپس آب کشی کنند.

عوض نکردن جای پهن کردن فرش

فرش ماشنی منزل‌تان برای داشتن عمر بیشتر و یکنواخت بودن، بهتر در طی چند ماه محل پهن شدن آن عوض شود. اگر فضای منزل‌تان برای جا به جای فرش فضای کافی ندارد، تنها کافی است با سر و ته کردن فرش به ماندگاری آن کمک کنید. در این صورت فرش ما به صورت یکنواخت پاخور خواهد شد، روش‌های مراقبت و نگهداری فرش، خرید فرش 1500 شانه.

دقت نکردن به جنس فرش

اگر تصمیم دارید فرش منزل‌تان را خودتان بشوید بهتر است قبل از آن به مواد تشکیل دهنده ریشه و الیاف فرش دقت کنید. زیرا ممکن است در رنگ نخ‌های فرش‌تان مواد شیمیایی باشد که توسط مواد شوینده پاک شود و یا حتی به رنگ های دیگر سرایت کند. به رنگ و ظاهر فرش ما آسیب جدی وارد کند. فقط در صورتی می‌توانید از شوینده برای فرش خود استفاده کنید که از الیاف اصل بافت شد باشد. اگر اطلاعات کافی در مورد جنس نخ‌های فرش‌تان ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با فروشنده فرش خود مشورت کنید.

در استفاده از شوینده‌های قوی احتیاط کنید، زیرا اکثر این شوینده‌ها خاصیت اسیدی دارند که به شدت برای فرش مضر خواهد بود. بهترین شوینده‌ای که برای شست و شوی فرش خوب است. پاک کننده صابونی است که دارای خاصیتی نسبتا خنثی دارند، روش‌های مراقبت و نگهداری فرش، خرید فرش 1200 شانه.

نکته نگهداری فرش ماشینی

اگر قصد دارید فرش ماشینی درجه یک منزل‌تان را برای مدت طولانی انبار کنید، بهتر در مکانی خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید. همانطور که می‌دانید رطوبت و نم دشمن فرش است. پس از مدت کوتاهی فرش حتی درجه یک و با کیفیت شما دچار پوسیدگی خواهد شد. قارچ زدگی ریشه‌ها یکی دیگر از عوارض شایع رطوبت است. پیشنهاد می‌کنیم فرش منزل‌تان را بعد از 6 سال تعویض کنید تا قبل از اینکه فرش کاملا از بین برود امکان ترمیم شدن را داشت باشد.

نگهداری فرش

نظافت کناره ها  و ریشه فرش

معمولا ریشه‌های انتهای فرش به سرعت کثیفی را به خود جذب می‌کند. پس لازم است به طور مرتب تمیز شود. در ابتدا با جارو برقی غبار و خاک حاشیه فرش را تمیز کنید. سپس با استفاده از یک ابر نرم و تمیز و با مقداری شامپو فرش ریشه‌های قالی را بشورید. دقت داشت باشید که به ریشه صدمه وارد نکنید و رطوبت به داخل فرش نفوذ نکند. بعد از شستن کامل ریشه‌ها بلافاصله اقدام به خشک کردن فرش کنید تا رطوبت به ریشه‌ها آسیب نزند. می‌توانید با پهن کردی پارچه خشک زیر ریشه به خشک شدن آن‌ها کمک کنید.

ریشه‌های فرش را برای نگهداری بیشتر چسب نزنید. زیرا این چسب‌ها نه تنها کمکی به طول نمی‌کند بلکه ممکن است که مواد شیمیایی داخل چسب به ریشه‌ها صدمه بزنید. ما پیشنهاد می‌کنیم که ریشه‌های انتهای فرش را دسته دسته گره بزنید تا از یکدیگر جدا نشوند و فرش شکافت بر ندارد. می‌توانید با دوختن پارچه به دور ریشه‌ها برای مدت طولانی ریشه‌ها را از گرد و غبار و جرم محافظت کنید، خرید فرش 700 شانه.

براق کردن فرش ماشینی

معمولا بعد از مدتی فرش ماشینی رنگ  و جلای خود را از دست می‌دهد و مثل سابق شادابی ندارد. روش‌هایی وجود دارد که به صورت نسبی آن درخشندگی را به فرش بر می‌گرداند. تجربه نشان می‌دهد که نشاسته ذرت می‌تواند به این امر کمک کند. با ریختن مقداری از این پودر روی فرش و سپس پاک کردن به با جارو برقی می‌توانید به جلا گرفتن فرش کمک کنید.

روش‌های مراقبت فرش

در بعضی از موارد ممکن است بعضی از افراد با کفش وارد خانه شوند و سطح فرش را کثیف کنند. برای از بین بردن کثیفی فرش تنها کافی است که با. حوله‌ای خیس که با مخلوطی از آب و سرکه سفید به مقدار کم آغشته شد است. روی فرش بکشید تا ذرات غبار و خاک را از روی فرش دفع کند، خرید اقساطی فرش.

مراقبت و نگهداری فرش

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *